Constance Phillott (f. 1842, d. 1931)
“The Scorhill Stone Circle [...] Berrydown, above Chagford, Dartmoor”. 1897. Sign. C. Phillott 97 og betegnet på etiket på bagsiden: “Painted by C. Phillott while staying at Berrydown Farm in 1897”. Vandfarve på papir. Lysmål 11×37.
Monteret i passepartout. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021