2142/​175

Constance Phillott (f. 1842, d. 1931)

“The Scorhill Stone Circle [...] Berrydown, above Chagford, Dartmoor”. 1897. Sign. C. Phillott 97 og betegnet på etiket på bagsiden: “Painted by C. Phillott while staying at Berrydown Farm in 1897”. Vandfarve på papir. Lysmål 11×37.

Monteret i passepartout. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK