To vaser af porcelæn, dekoreret i blå og hvid glasur på grøn grund, med forskellige kostelige ting mm. Omlavet til lamper. Med ej samhørende stande. Kina, 20. årh. H. ekskl. montering ca. 42 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Borede huller til ledning. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Brændingsfejl. Fabriksreparation ved rand på den ene.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021