Hermann David Salomon Corrodi (f. Frascati 1844, d. Rom 1905)
Solnedgang ved Aqua Claudia udenfor Rom. Sign. H. Corrodini Roma. Olie på lærred. 73×44.
Proveniens: En efterkommer efter Christian X (1870–1947) og dronning Alexandrine (1879–1952), regentpar fra 1912.
Aqua Claudia var en antik romersk akvædukt, påbegyndt af Kejser Caligula i år 38 e.Kr. og færdiggjort af kejser Claudius i år 52 e.Kr. Den bliver anset for at være én af “Roms fire store akvædukter”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020