Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
“MK 16”. Sæt på syv instruktørstole samt tilhørende stander med stel af bøg. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. Armstropper af patineret kernelæder og beslag af messing. Designet 1932. Udført hos Interna, med plakette herfra. (8)
Kasse med reservedele bestående af: To nye ryglæn af lyst kanvas. Fire nye strimler kærnelæder 3,5×200 cm. En ny “Original” strap-cutter.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter. Tre stole med defekte armlæn.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021