2449/856
Erling Torvits (, Danmark. 20. århundrede.)
Et sæt på seks spisestuestole af palisander, ryg med fire horisontale sprosser. Sæder betrukket med sort læder. Formgivet 1964. Udført hos Sorø Møbelfabrik. (6)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker. Nyligt ombetrukkede.
Vurdering