En samling af tretten russiske æsker med lakarbejde; runde, firsidede og rektangulære med miniaturer, dekoreret i farver med birketræer, kvindeportræt og arkitektur, samt æsker af fyrretræ og birk. Flere sign. 20. årh. Diam. 6–9. L. 6–26. (13).
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 5. december 2019
10 bud