1949/​8655 En samling af tretten russiske æsker i lakarbejde og af fyrretræ og birk. 20. årh. (13).

Be­skriv­el­se

En samling af tretten russiske æsker med lakarbejde; runde, firsidede og rektangulære med miniaturer, dekoreret i farver med birketræer, kvindeportræt og arkitektur, samt æsker af fyrretræ og birk. Flere sign. 20. årh. Diam. 6–9. L. 6–26. (13).

Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

4.000–5.000 kr.

Hammerslag

2.800 kr.

10 bud

(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.