1507/​884

Verner Panton, m.fl. (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Pantella”. Standerlampe af hvidlakeret metal og hvid akryl. Tegnet 1971. Udført hos Louis Poulsen. H. 128,5. Samt standerlampe af messing beklædt med sort skind med original skærm fra 1960'erne. H. 166. (2)

Litteratur: Verner Panton, “The collected works”, s. 293.

Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Pantella med bøjet stamme og defekt top. Skærm på anden lampe med pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 10. februar 2015

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK