2120/760
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Kande af stentøj modelleret med bred tud og svømmende personer i relief. Dekoreret med brun glasur. Udført hos Saxbo, 1930–1937. H. 14,5. L. 18.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og glasurbobler fra fremstilling. Indersiden af tud med revne.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag