900/​371

Bahne Bonniksen

Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld med sidetryk og 52 1/2 minut karrusel, hvid skive med romertal og små sekunder, blånede visere, forgyldt værk signeret Maker to the Admiralty, B. Bonniksen, 16 Norfolk Street Coventry, serienr. 58719. Kasse stemplet F.T. for Frederick Thoms, London 1914–1915. Vægt ialt 127 g. Diam. 50 mm.

Bahne Bonniksen (Bov, Sønderjylland 1860 - England 1935). Dansk urmager og opfinder som flyttede til England som 24-årig og fik engelsk borgerskab i 1910. Bonniksen var stor beundrer af tourbillonen opfundet af Abraham-Louis Breguet i ca. 1795. Bonniksen satte sig for at udvikle et ur som var lige så robust og pålideligt som et normalt ankerur men med tourbillonens præcision. I 1892 udviklede han “Karrusellen”, som han modtog patent på i 1906. Karruselgangen var både mere praktisk og billigere end tourbillonen opfundet af Breguet.

Armbåndsure, 9. marts 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

58.000 DKK