2119/​807

Axel Salomonsen (f. København 1933, d. 1977)

Cocktailkande af sterlingsølv med hank af palisander. Fodrand med vertikale ciseleringer i relief. Udført og stemplet hos Axel Salomonsen, 925S, Sterling. Vægt 665 g. H. 26.

Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Lille bule på korpus. Hank falmet og med tør overflade.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

14 bud

(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK