2119/807
Axel Salomonsen (f. København 1933, d. 1977)
Cocktailkande af sterlingsølv med hank af palisander. Fodrand med vertikale ciseleringer i relief. Udført og stemplet hos Axel Salomonsen, 925S, Sterling. Vægt 665 g. H. 26.
Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Lille bule på korpus. Hank falmet og med tør overflade.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud