“Saksisk Blomst” og “Saksisk Blomst, let”: Dele af teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. 19.-20. årh. (26)
Bestående af:
“Saksisk Blomst”: 13 par tekopper samt 1 ekstra kop nr. 1551, 11 kagetall. nr. 1625.
“Saksisk Blomst, let”: 1 tekop med underkop nr. 9067.
1 tall. nr. 1625 med slibning på kant, 1 tall. anden sortering. 2 underkopper restaureret, 1 underkop med minimale stødmærker under forgyldning, 1 med hårrevne under bund. Nogle dele med slid på forgyldning, primært kopper. Medfølger en tall. med mindre kanthak.
“Saksisk Blomst, let”: Anden sortering.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
10 bud