2149/687
Axel Locher, m.fl. (f. København 1879, d. Hjørring 1941)
Et par figurer af porcelæn modelleret i form af kvinder. Dekoreret med lyse beige, grå og blå glasurer samt transparent glasur. Den ene sign. Axel Locher på ovensiden af base. Den anden med utydelig sign. undertil. Mærket hhv. nr. 1709 og 1748. Udført hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 29 and 26 cm. (2)
Almindelig patina. Den med utydelig signatur 2 sortering.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud