2144/42
Et par kandelabre af forgyldt bronze, rigt støbte med guirlander, draperier, blomster og bladværk, hver med otte svungne lysarme centreret om midterarm med aftagelig top i form af blomster og blade. Louis XVI form. 19. årh. H. 68. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag