921/​19

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Sommerlandskab ved Frederiksværk. Sign. L.A. Ring og utydeligt dateret 99. Olie på lærred. 26×48.

Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring”, 1933 nr. 131. Kunstforeningen, “L. A. Ring”, 1953 nr. 45. Ordrupgaard, “L. A. Ring”, 1984 nr. 69, afb. s. 85 i udstillingskataloget.

Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen dateret 1933). Generalkonsul Victor B. Strand (1953), dennes auktion Bruun Rasmussen 479, 1985 nr. 67.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag