1418/​511

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Rektangulært spisebord med stel af forkromet stål. Top af sort gummi. Udført hos Poul Henningsen A/S. H. 77. L. 120. B. 70.

Stemplet nr: 000186.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK