1418/511
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Rektangulært spisebord med stel af forkromet stål. Top af sort gummi. Udført hos Poul Henningsen A/S. H. 77. L. 120. B. 70.
Stemplet nr: 000186.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter.
Moderne kunst og design, 29. april 2014
Vurdering
Hammerslag