2125/244
Balinesisk billede med jordskælvskalender, “Tabing”, 12 felter med figurer og tekst. 20. årh. 120×125 cm.
Proveniens: Erhvervet på Bali i 1956–1960, 1970erne.
Udstillet på Louisiana “Kunst fra Bali” 1977.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag