Japansk okimono af udskåret elfenben og ben i form af mand med en fiskestang. Signeret. Meiji 1868–1912. H. 14.
Gulnet. Tørhedsrevner. Attribut mangler ved mandens hofte. Rester af lim. Afskalning på metalfiskestang.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021