2031/​43

Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)

“Lige før solens nedgang på hjemvejen fra møllen”. Sign. Viggo Pedersen Sora 1883. Olie på lærred. 88×82.

Udstillet: Charlottenborg 1884 nr. 262.

Krakeleringer. Enkelte afskalninger af forskellig størrelse. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

15 bud

36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK