Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“Lige før solens nedgang på hjemvejen fra møllen”. Sign. Viggo Pedersen Sora 1883. Olie på lærred. 88×82.
Udstillet: Charlottenborg 1884 nr. 262.
Krakeleringer. Enkelte afskalninger af forskellig størrelse. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
15 bud