2031/​43

Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)

“Lige før solens nedgang på hjemvejen fra møllen”. Sign. Viggo Pedersen Sora 1883. Olie på lærred. 88×82.

Udstillet: Charlottenborg 1884 nr. 262.

Krakeleringer. Enkelte afskalninger af forskellig størrelse. Behov for rensning.

Vur­dering

20.000–30.000 kr.

Hammerslag

36.000 kr.

15 bud

36.000 kr.
34.000 kr.
32.000 kr.
30.000 kr.
29.000 kr.
28.000 kr.
27.000 kr.
26.000 kr.
(Autobud) 25.000 kr.
24.000 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
14.000 kr.