Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Interiør med en kvinde stående i lampens skær. Sign. Jul. Paulsen 09. Olie på lærred monteret på lærred. 60×74.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 398, 1979 nr. 166.
Mindre krakeleringer samt enkelte mindre retoucheringer.