1518/1678
Frisisk vægur i senere kasse af egetræ, skive af metal dekoreret i farver. 19. årh. H. 138. B. 37. D. 122.
Et messing Lod, pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 30. april 2015
Vurdering
Hammerslag