1518/​1678

Frisisk vægur i senere kasse af egetræ, skive af metal dekoreret i farver. 19. årh. H. 138. B. 37. D. 122.

Et messing Lod, pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 30. april 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK