2023/​517

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Fritstående to-personers sofa med seksbenet stel af eg, sæde, sider og ryg betrukket med mørkeblå uld. Model 5011. Designet 1935. Udført og mærket med label hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København. L. 131.

KK etiket mærket 31306.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Keder med slitage.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag