899/​68

Bertha Dorph (f. København 1875, d. Hillerød 1960)

“Udsigt fra et vindue, Savoyen”. Sign. Bertha Dorph St. Gervais 1926. Olie på lærred. 90×80.

Udstillet: Charlottenborgs Forårsudstilling 1927 nr. 138. Charlottenborgs Efterårsudstilling 1933 nr. 55.

Bertha Dorph uddannede sig som maler på private malerskoler i 1890'erne hos bl. a. Georg Seligmann, Peter Ilsted og Harald Slott-Møller. Derefter rejste hun, som mange af de øvrige kvindelige malere, ud i verden for at videreuddanne sig. Hun tilbragte et år i Berlin, hvor hun lærte at radere på Schinkelakademiet. Hun debuterede under sit pigenavn Green på Den Frie Udstilling i 1899. I 1900 giftede hun sig med maleren Niels Vinding Dorph (1862–1931). Hun videreuddannede sig løbende både herhjemme og i Italien, Frankrig og England. I 1916 var hun medstifter af og sad i bestyrelsen for Kvindelige Kunstneres Samfund. I 1928 blev hun formand for Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, der var blevet oprettet i 1876. Dorph malede i 1929–21 et portræt af sin lidt ældre kunstnerkollega og navnesøster Bertha Wegmann.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK