2008/764
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
Stor bordskål samt en vase af transparent blåt glas. Vase sign. monogram, 1955, Holmegaard. H. 18,3–21. Fad usign. H. 13. Diam. 41. Begge udført hos Holmegaard. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag