2437/611
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol med ben af valnød, sæde, ryg, sider og løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2207. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker-
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag