2027/​509

Karl Bovin (f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985)

Palmer i Bahrain. Sign. Karl Bovin 60. Olie på lærred monteret på plade. 79×56.

Udstillet: Corner 1977. Moesgaard Museum 1999. Kat. nr. 151.

Behov for let overfladerensning. Mindre huller efter tegnestifter, antageligt originale.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

11 bud

14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK