Karl Bovin (f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985)
Palmer i Bahrain. Sign. Karl Bovin 60. Olie på lærred monteret på plade. 79×56.
Udstillet: Corner 1977. Moesgaard Museum 1999. Kat. nr. 151.
Behov for let overfladerensning. Mindre huller efter tegnestifter, antageligt originale.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
11 bud