905/​12

Hans Jørgen Hammer (f. København 1815, d. Rom 1882)

Nøgen kvinde, der tager sine tøfler på. Modelstudie. Madam Hack. 1843. Usigneret. Olie på lærred. 126×92.

Hans Jørgen Hammer var elev hos Eckersberg i sommeren 1841 og 1843, og han deltog begge somre i Eckersbergs berømte sommerundervisning, hvor Eckersberg indførte, at eleverne tegnede og malede efter nøgen kvindelig model - i 1841 efter modellen Florentine og i 1843 efter modellen Madam Hack. I 1843 deltog Hammer sammen med malerne Jens Vilhelm Top (1812–1883), Joel Ballin (1822–1885), Friedrich Theodor Baasch (1819–1872) og Carl Balsgaard (1812–1893) i Eckersbergs sommerundervisning. Madam Hack sad model i to omgange og man ved, at nærværende værk er fra anden seance (25. juli-13. september), da Carl Balsgaard har malet Madam Hack i denne specifikke positur, og han deltog kun i denne.

På de forskellige model-billeder ses Madam Hack i forskellige synsvinkler. På Eckersbergs meget kendte værk fra denne seance “Nøgen kvinde, der drager tøfler på” (Glyptoteket inv. nr. MIN 2062) ses modellen fra venstre side skråt bagfra, på Balsgaards studie ses hun fra venstre side lige for og på Hammers fra venstre side skråt forfra. Der kendes også et model-billede, hvor hun ses fra højre side, og et hvor hun ses næsten forfra. Eleverne arbejdede ofte i stort format som nærværende maleri, mens Eckersberg typisk arbejdede i et mindre format - hans “Nøgen kvinder, der drager tøfler på” måler således 65×46 cm.

D. 13. september 1843 sidder Madam Hack model for sidste gang og d. 16 september skriver Eckersberg i sin dagbog: “I Malerskolen hvor de 5 Malere, Top, Ballin, Balsgaard, Baasch og Hammer i dag bleve færdige med deres Modelfigurer.”

Litteratur: “Den nøgne Guldalder. Modelbilleder. C. W. Eckersberg og hans elever”, Den Hirschsprungske Samling, 1994. I bogen kan ses flere værker fra anden model-seance med Madam Hack.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 705, 2002 nr. 1042, afb. s. 31.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK