2015/318
Peder Riber (f. Sjelborg ved Esbjerg 1863, d. Esbjerg 1936)
Landskab med to Fanøkoner i klitterne nær Fanøbad. Sign. Riber 1916. Olie på lærred. 40×70.
Talrige krakeleringer. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag