Else Alfelt (f. København 1910, d. sst. 1974)
Nature morte. Usigneret. Betegnet på bagsiden af lærredet Else Alfelt malt 1931, Kopi efter Maleriet i Statens Museum for Kunst. Olie på lærred. 45×36.
Tidligere BR Auktion 552, kat. nr. 29, 1991.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Malerier, 25. april 2007