Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Pepper Pot” fra serien “Campbell's Soup I”, 1968. Sign. på bagsiden Andy Warhol og stemplet 10/250. Serigrafi i farver. Udgivet af Factory Additions, New York. Trykt hos Salvatore Silkscreen Co., Inc., New York. Bladstørrelse 89×58,5.
Litteratur: Feldman/Schellmann nr. II.51. Proveniens: Castelli Graphics, New York. Proveniens: Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk.
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2012