827/​19

Johan Stroe (f. København 1805, d. Roskilde 1865)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2012.

“Frederiksborg Slotskirke ved sildig Eftermiddag, seet fra Chorstolene bag Alteret”. Sign. monogram 1852. Olie på lærred. 100×78. Samtidig ramme.

Udstillet: Charlottenborg 1853 nr. 203.

Proveniens: Tidligere i Frederik VIIs malerisamling.

Malerier, 28. februar 2012

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK