Foto endnu ikke klar
1846/​637

Ewald Albin Filip Dahlskog (f. 1894, d. 1950)

“Sjöjungfru” (Havfrue). Opsats af klart slebet krystalglas. Dekoreret med motiv af bølger og havfruer. Sign. E. Dahlskog, Kosta. Formgivet 1927. Udført ca. 1927 hos Kosta, Sverige. H. 23,4. Diam. 22.

Litteratur: H. Ricke: “ Glas im Schweden”, afbilledet s. 194.

Aldersrelateret patina, herunder overfladeridser og mærker. Lille afslag på bund. Fodrandens nederste kant med afslag. Midte på opsats med minimalt stødmærke/afslag ved slibning.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK