888/​149

Stor dansk barok kaffekande med sættebakke af sølv, kande indvendigt forgyldt, ovalt, pæreformet korpus, lågknop med træ, svungen hank af ibenholt, på fliget fodstykke. Kandebund og bakkebund graveret med spejlmonogram og årstal JB 1749. Mester Jochum Böttcker, Ribe 1749. Stemplet med mestermærke IB 1744 og Ribe bymærke. Vægt hhv. 770 og 380 gr. H. 26. L. 27,5 cm. (2)

Proveniens: Forhenværende registrator ved Den Antikvariske Samling i Ribe, Cand.mag. Aage Andersen (1929–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK