1946/213
Japansk temaskine af bronze, globeformet på gennembrudt stand, hanke i form af shi-shi og tud i form af drage. Meiji 1868–1912. H. 55 cm.
Låg mangler. Mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag