1946/​213
Japansk temaskine af bronze, globeformet på gennembrudt stand, hanke i form af shi-shi og tud i form af drage. Meiji 1868–1912. H. 55 cm.

Be­skriv­el­se

Låg mangler. Mindre ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Asiatisk kunsthåndværk

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

2.000 kr.