1425/1682
Rococo tabatiere af musling med låg af sølv, graveret med cartouche og ornamentik. Ustemplet. 18. årh.s. midte. L. 8. H. 4.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveret med navnetræk og årstal 1660, antagelig ændret fra 1760?
Varia, 19. juni 2014
Vurdering
Hammerslag