Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sofabord af nøddetræ med klapper og underliggende sprossehylde, sko af messing. Stemplet hos Anton Kildeberg, samt 10–1-50. H. 61. L. 69/125. B. 48.
Litteratur: Per H. Hansen, “Finn Juhl og hans hus”, side 51.
Foto fra Finn Juhls tegnestue blev vist i det amerikanske magasin “Interior”, februar 1950.
Der er ikke tidligere set Finn Juhl møbler stemplet hos Anton Kildeberg. Det kan muligvis være tale om en underleverance til Bovirke.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
32 bud