903/​925

Ingrid Dessau (f. Svalöv 1923, d. 2000, tidl. Ingrid Peterson)

Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik, med geometrisk mønster i blå og violette nuancer på lys base. Sign. ID og KLH (Kalmar Läns Hemslöjd). Udført midten af 20. årh. L. 301. B. 205.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag