896/​280

Adam Oehlenschläger (f. København 1779, d. 1850)

Orig. håndskrevet brev, signeret. U. år, men [Kbh 1800]. 2 sider. 8vo. Indlagt i æske af halv maroquin.

Brev til Christiane (Oehlenschlägers senere hustru). Skrevet da digterens søster Sophie lå syg af skarlagensfeber på Frederiks hospital. Brevet indeholder udført beskrivelse af Oehlenschlägers egne (små)skavanker, men slutter lovende og optimistisk: "Jeg lover dig at jeg snart skal blive frisk. Din skrantne A. Oehlenschläger”.

Adam Oehlenschläger begyndte at komme på Bakkehuset i 1799 og allerede året efter blev han forlovet med Kamma Rahbeks søster, Christiane Heger. Først 10 år senere gifter parret sig endelig, dog tilsyneladende mere på grund af pligtfølelse og pres fra Christianes ældre bror Carl Heger end af stor kærlighed fra Oehlenschlägers side.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.500 DKK