Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Lithographie No. 42”, 1979. Sign. Soulages, 54/85. Udgivet af Galerie Birch, København. Trykt hos Mourlot, Paris. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56. Uindrammet.
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez, 2003, kat. 91.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020