909/​662

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

Særtryk fra serien “Flash - November 22, 1963” (Portræt af John F. Kennedy), 1968. Sign. på bagsiden med blå kuglepen Andy Warhol. Udgivet af Racolin Press, Inc., Briarcliff Manor, New York. Printed by Aetna Silkscreen Products, Inc., New York. Serigrafi på karton. Bladstørrelse 53,3×53,3.

Litteratur: Feldman & Schellman, nr. II.43 A. Litteratur: Poul Gammelbo (red.): “En samling bliver til - Om Kirsten og Axel P. Nielsens samling af nyere kunst”, København, 1979, omtalt side 52, gengivet helsides i s/h side 45. Udstillet: “Kirsten & Axel P. Nielsens samling”, Gentofte Rådhus og Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, januar-marts 1975, vist som hhv. kat. nr. 71 og kat. nr. 265. Udstillet: “Kirsten & Axel P. Nielsens samling”, Nikolaj Kunstbygning, København, 1979. Proveniens: Kirsten og Axel P. Nielsens samling, Danmark. Proveniens: Søren Myginds samling, Danmark. Siden i dennes familie.

Serien “Flash - November 22, 1963” (1968) er oprindelig en mappe med 11 serigrafier trykt i totalt 226 eksemplarer med motiver relateret til modet på J. F. Kennedy. I kun 10 af disse mapper medfulgte tre forskellige ekstratryk, hvoraf nærværende rød-blå portræt nok er det mest ikoniske. Der er således tale om et yderst sjældent tryk i et for Andy Warhol usædvanligt lille oplag. Motivet har ikke været fremme i offentlig handel i nyere tid.

Kunstsamleren Axel P. Nielsen er også kendt under navnet “Farve-Peter”. Han havde sin farvehandel på Amagerbrogade i København. Gennem personligt venskab med den danske surrealist Wilhelm Freddie og Fluxuskunstnere som Arthur Köpcke, Nam June Paik og Niki de Saint-Phalle købte han og byttede sig til en stor og righoldig samling af kunst fra 1960'erne og 70'erne. Hele samlingen blev købt af fabrikant Søren Mygind, der derefter i 1986 skænkede Nordjyllands Kunstmuseum i Aalborg størstedelen af samlingen. Bl.a. dette værk af Andy Warhol forblev dog i familiens eje.

Malerier og skulpturer, 27. september 2022

Vur­dering

350.000–400.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK