2437/518
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret diskometal med kanneleret korpus og firesidet fodstykke. Stemplet monogram Just A., dessin 1859. H. ekskl. skærmholder 26,5. H. inkl. skærmholder 47. (2)
Almindelig brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker. Bule på den ene skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud