N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
Portræt af malerens søn Marcus Aurelius Abildgaard (1781–1786) i blå jakke og skjorte med stor med hvid krave. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 69×55.
Den lille Marcus Aurelius var faderens øjesten. Det var at hårdt slag for ham, at sønnen døde så ung. Bemærk døgnfluen ved drengens hoved, der er en allegori på drengens tidlige død. Maleriet må derfor være malt posthumt.
Et portræt kendes af den lille dreng udført af Jens Juel, Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 365, afb. bd. II s. 233, desuden har miniaturemaleren Cornelius Høyer portrætteret Marcus Aurelius.
Proveniens: N. A. Abildgaard testamenterede portrættet til sin meget gode ven og kunstnerkollega svenskeren Johan Tobias Sergel. Grevinde Pieper, en slægtning til Sergel.
Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013