Anton Endstorfer (f. 1880, d. 1960)
Figur af patineret bronze og elfenben i form af dansende ung kvinde. Monteret på base af marmor. H. Inkl. base 15 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021