2149/8681
Russisk Gudsmoderikon “Korsunskaja”. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. Træpanel 18. årh./senere bemalet. 31×26. Tykkelse 35 mm.
Bagside med russisk skrift ridset ind i pladen.
Restaureret/senere bemalet. Mindre krakeleringer.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag