2149/​8681

Russisk Gudsmoderikon “Korsunskaja”. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. Træpanel 18. årh./senere bemalet. 31×26. Tykkelse 35 mm.

Bagside med russisk skrift ridset ind i pladen.

Restaureret/senere bemalet. Mindre krakeleringer.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK