1703/​659

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Tremmesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af bøg, udklappelig endegavl, ryg og side med synlige tremmer, løse hynder betrukket med grønt betræk. Model 1789. Tegnet 1945. Udført og mærket hos Fritz Hansen. L. 160.

Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske to-personers sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.

Litteratur: Fredericia Furniture.

Grete Jalk [ Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 260–261.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Hynder faldet sammen. Minimalt brud på bagerste sarg ved midterste bagben.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
6.000 DKK