2441/527
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med stribet uld. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen. 1940'erne.
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ombetrukket.
Moderne kunst og design, 8. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud