Louis Gurlitt (f. Altona 1812, d. Naundorf 1897)
Udsigt over bugten ved Dubrovnik. Sign. Gurlitt. Olie på lærred. 29×48.
I sommeren 1852 rejste Gurlitt til Dalmatien for at opsøge nye motiver. Turen gik over Zadar, Split til Kotorbugten og hjem over Dubrovnik. Efter 6 uger måtte rejsen afbrydes p.g.a. øjenirritation, men det var trods alt en udbytterig tur.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017