En samling på 6 stk. diverse antikke Turkmenske nomade vævede brugs-/prydgenstande. Beshir/Ersari chuwal. 154×98. Beshir/Ersari torba/trapping. 160×38. Beshir torba. 86×39. Tekke torba. 69×27. Tekke torba. 69×28. Erasari trapping med salor gül/Holbein motiv(delt i to og syet let sammen). 151×47. Alle 19. årh.-1900.(6)
154×98: Senere kanter. Pletvis slidt. 160×38: Fremstår med huller. Pletvis slidt. Ene kant klippet og senere kantet. 86×39: Klippet i begge kanter. Mangler knuderækker i bund og top. 69×27: Ene side med klippet kant. Bagside mangler. 69×28: Senere kanter. Ene kant laset og delvis itu. Spor efter mølangreb. Mindre huller. 151×47: Er klippet over/delt i to.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
16 bud